Ulti Clocks content

Odwiedziny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj441
mod_vvisit_counterWczoraj3607
mod_vvisit_counterWszystkie dni2845463

Start Dwór Błotnickich

Dzieje założenia sięgają XVIII wieku. Pierwszy zachowany dokument z 1744 r. przekazuje , że w tym czasie istniał kwaterowy ogród użytkowy w miejscu późniejszego i obecnego sadu, znajdującego się w pobliżu spichlerza. Najstarszym zachowanym obiektem architektonicznycm jest spichlerz pochodzący z 1787 r. wybudowany jako składnica Dóbr Królewskich Ekonomii Sandomierskiej. Kolejny etap kształtowania się założenia dworsko- parkowego stanowi rok 1833, kiedy to Józef Błotnicki nabył majątek dzikowiecki podczas licytacji od rządu austriackiego. W tym właśnie roku wybudowany został klasycystyczny dworek dla rodziny Błotnickich oraz budynki dworskie: oficyna dworska, budynek folwarczny, czworaki dworskie,oranżeria, lodownia, garbarnia skór i stajnie.cZałożony został również przydworski park w stylu krajobrazowym z centarlną osią kompozycyjna, którą stanowi aleja lipowa.

Pod koniec XIX wieku , a dokładnie w roku 1889, powierzchnia parku została powiększona. Trzeci właściciel Jan Pasek Błotnicki, założył staw  i obsadził go aleją żywotnikową. Zespół dworsko- parkowy pozostawał w posiadaniu Błotnickich do roku 1940. Po klęsce wrześniowej w 1939 roku w Domu Ludowym w Dzikowcu stacjonowało wojsko niemieskie, a we dworze rozmieszczone były biura. Niemcy spalili wówczas całą bibliotekę dworską, jedynie kilka książek ze zbiorów Błotnickich zachowało sie u niektórych mieszkańców Dzikowca.               W czasie okupacji z własności Błotnickich utworzony został majątek ,,Liegencharft". Na zarządcę Niemcy chcieli mianować Juliana Błotnickiego. Nie zgodził się on jednak na przyjęcie tej funkcji i musiał uciekać z dworu. Przez długi czas ukrywał się na terenie Dzikowca, po czym wyjechał do Krakowa, gdzie zamieszkał. W roku 1944 w parku stacjonowało wojsko rosyjskie, a we dworze był szpital wojskowy.

Reforma rolna z dnia 2 września 1944 roku nie obejmowała majątku Błotnickich, gdyż liczył on poniżej 50 ha. Nie mniej jednak parcelacja ziemi dworskiej została przeprowadzona dzięki usilnym staraniom działaczy PPR i SL. Majątek został rozparcelowany pomiędzy dawnych pracowników folwarcznych, wysiedleńców z sąsiednich miejscowości i bezrolnych chłopów. Zespół dworsko- parkowy przeszedł na własność Państwowego Funduszu Ziemi. We dworze umieszczono sale lekcyjne Publicznej Średniej Szkoły Rolniczej( 1948-1950) i Szkoły Podstawowej oraz mieszkania prywatne. Po roku 1950 w dworze znajdowały się biura Państwowego Ośrodka Maszynowego. W tym czasie zniszczeniu uległ park. W latach 1966-1979 przeprowadzono generalny remont dworku i zaadoptowano go wraz z parkiem na  dom dziecka. W dniu 19 września 1973 Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie powołało samodzielną placówkę wychowawczo- opiekuńczą - Państwowy Dom Dziecka w Dzikowcu, który został zlikwidowany w 1983r., a  jego miesjce zajęło Państwowe Przedszkole, które przekształcone potem w Samorządowe Przedszkole Publiczne funkcjonowało do 2010r.

Od roku 2019 zespół dworsko -parkowy przeżywa renesans, gdyż został odrestaurowany w dużej mierze z pozyskanych funduszy zewnętrznych.

Obecnie zespół jest siedzibą Samorządowego Centrum Kultury. Obok kameralnych wydarzeń kulturalnych, koncertów , wystaw ,sala może posłużyć na organizację szkoleń czy konferencji. . Posiadamy też bazę noclegową : dziewięć trzyosobowych pokoi , każdy z osobną łażienką